Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Inspektorka suspendovana zbog curenja informacija * Nasilje među učenicima se otelo kontroli * EU će ispitati kome Crna Gora prodaje pasoše * Zakon o vjeri ćemo raditi sa crkvama i vjerskim zajednicama * Ubica 39 ljudi ipak nije bio Deda Mraz * Jesmo li svi „Šarli ebdo”? * Nacionalizam put prema katastrofi
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-01-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ranko Krivokapić, predsjednik SDP-a:
Trend urušavanja državnog univerziteta se ubrzava, sve sa ciljem boljeg pozicioniranja univerzitetskog biznisa predsjednika DPS-a.

Vic Dana :)

Pita Mujo ženu:
• Draga, šta da ti poklonim za Novu godinu?
• Ne znam Mujo, jednostavno ne znam šta da ti kažem ...
• Dobro, dajem ti još godinu dana da razmisliš!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Svijet - datum: 2016-12-31 BAN KIMUN, ODLAZEĆI GENERALNI SEKRETAR UJEDINJENIH NACIJA Bez vojske, novca i vlade ujedinjuje svijet Čovjeka koji stoji nasred raskrsnice, saobraćaj udara iz svih pravaca, stara je kineska poslovica koju je Ban Kimunu pred dolazak na mjesto šefa Ujedinjenih nacija saopštio profesor sa Jejla i jedan od najvećih svjetskih eksperata za UN Pol Kenedi
Dan - novi portal
Ge­ne­ral­ni se­kre­tar UN ne­ka je vr­sta se­ku­lar­nog pa­pe, či­ji je po­sao da bez voj­ske, nov­ca i vla­de ko­joj mo­že da se obra­ti za po­moć, ide­ja­ma i mo­ral­nim kva­li­te­ti­ma uje­di­ni me­đu­na­rod­nu za­jed­ni­cu oko ka­kvog uz­vi­še­nog ci­lja. Ko­fi Anan je svo­je­vre­me­no tu ulo­gu oba­vio go­to­vo bri­ljant­no. Ban Ki­mun – ne baš to­li­ko uspje­šno.
„Čo­vje­ka ko­ji sto­ji na­sred ras­kr­sni­ce, sa­o­bra­ćaj uda­ra iz svih pra­va­ca”, sta­ra je ki­ne­ska po­slo­vi­ca. Di­plo­ma­te u Nju­jor­ku tvr­de da ju je Ban Ki­mu­nu, pred do­la­zak na mje­sto še­fa Uje­di­nje­nih na­ci­ja sa­op­štio pro­fe­sor sa Jej­la i je­dan od naj­ve­ćih svjet­skih eks­pe­ra­ta za UN Pol Ke­ne­di.
I Ban se tog sa­vje­ta, ka­ko se či­ni, čvr­sto dr­žao na­red­nih de­set go­di­na, pa je, u kom­pli­ko­va­nim od­no­si­ma ko­ji su vla­da­li svi­je­tom, če­sto bio sa­mo ni­je­mi po­sma­trač tra­gič­nih do­ga­đa­ja, pod či­jim su te­re­tom, je­dan za dru­gim, pa­da­li Irak, Li­bi­ja, Si­ri­ja, Ju­žni Su­dan...
Vi­še se­kre­tar ne­go ge­ne­ral, ka­ko su ga zva­le za­pad­ne di­plo­ma­te, na če­lo ogrom­nog, tro­mog i ve­li­kim di­je­lom ko­rum­pi­ra­nog si­ste­ma Uje­di­nje­nih na­ci­ja do­šao je po­sle tur­bu­lent­ne ere Ko­fi­ja Ana­na, ko­ji je za dva man­da­ta uspio da do­bi­je No­be­lo­vu na­gra­du za mir, ozbilj­no po­sva­đa UN sa Ame­ri­kan­ci­ma, po­sta­ne ve­li­ka me­dij­ska zve­zda i, na kon­cu, bu­de is­pra­ćen kao ti­pič­ni iz­da­nak ko­rum­pi­ra­nog si­ste­ma svjet­ske or­ga­ni­za­ci­je.
Ne­vi­dlji­vi
čo­vjek
Od Ana­na je na­sli­je­dio i 18 isto­vre­me­nih mi­rov­nih mi­si­ja, po­sle­di­ce skan­da­la sa pro­gra­mom „Hra­na za naf­tu”, Ko­so­vo, Bli­ski is­tok u ras­pa­da­nju, iz­u­zet­no ne­pri­ja­telj­ski ras­po­lo­že­nu ad­mi­ni­stra­ci­ju mla­đeg Džor­dža Bu­ša i sve po­tent­ni­jeg ru­skog li­de­ra Vla­di­mi­ra Pu­ti­na.
„Po­ni­zno pri­hva­tam ime­no­va­nje za 8. ge­ne­ral­nog se­kre­ta­ra UN. Slu­ži­ću vas do­bro, pu­nim sr­cem i svom sna­gom. Na­ši us­pje­si ne­će se mje­ri­ti obe­ća­nji­ma, već dje­li­ma. Pred na­ma je pu­no pre­pre­ka”, re­kao je Ban ula­ze­ći u sje­di­šte UN.
Obe­ćao je dvi­je stva­ri – re­for­mu svjet­ske or­ga­ni­za­ci­je i bor­bu pro­tiv glo­bal­nog za­gri­je­va­nja. Kao i li­stom svi pret­hod­ni­ci, iz de­ce­ni­ju du­gog su­da­ra sa glo­ma­znom bi­ro­kra­ti­jom, iza­šao je pun mo­dri­ca. Sud­bi­na dru­gog obe­ća­nja, ka­ko se či­ni, za­vi­si­će naj­vi­še od no­ve ad­mi­ni­stra­ci­je u Va­šing­to­nu, ko­ja je una­pred na­ja­vi­la da će po­vu­ći pot­pis sa pa­ri­skog kli­mat­skog spo­ra­zu­ma.
De­set go­di­na ka­sni­je, ka­da su sli­ku Ban Ki­mu­na po­sta­vlja­li po­red por­tre­ta nje­go­vih pret­hod­ni­ka, ve­ći­na di­plo­ma­ta u Nju­jor­ku ni­je mo­gla da na­ve­de ni­je­dan kon­flikt ni­ti kri­zu či­jem je rje­še­nju Ban do­pri­nio, ali su se bez trun­ke ustru­ča­va­nja sje­ti­li da spo­me­nu po­bi­je­nu dje­cu u Je­me­nu, ili ma­sov­na po­gu­blje­nja na Šri Lan­ki.
Kri­ti­ke na nje­gov ra­čun ni­su uvi­jek bi­le sa­svim objek­ti­van po­gled na stvar­no sta­nje u UN. Ban Ki­mun je na Men­hetn sti­gao kao kom­pro­mi­sni kan­di­dat, ko­jeg su, po­sle sil­nih za­ku­li­snih pre­go­vo­ra, po­dr­ža­li Ame­ri­ka, Ru­si­ja i Ki­na, ra­ču­na­ju­ći na to da ju­žno­ko­rej­ski di­plo­ma­ta pri­pa­da ci­vi­li­za­ci­ji u ko­joj se li­de­r­ske spo­sob­no­sti vred­nu­ju na pot­pu­no dru­ga­či­ji na­čin ne­go na za­pa­du.
Nje­žna i po­ma­lo po­di­la­ze­ća spo­lja­šnost Azi­ja­ta, ne­ri­jet­ko kri­je unu­tra­šnju čvr­sti­nu i od­luč­nost, ali ta­kvi kva­li­te­ti Ban Ki­mu­na ni­su če­sto do­la­zi­li do iz­ra­ža­ja, osta­ju­ći za­ro­blje­ni u že­sto­koj i agre­siv­noj re­to­ri­ci ve­li­kih si­la.
Ma­da su mu po­kla­nja­li glas u sva­kom od če­ti­ri kru­ga gla­sa­nja, Bri­tan­ci i Fran­cu­zi su isto­vre­me­no lo­bi­ra­li da se pro­ces iz­bo­ra no­vog ge­ne­ral­nog se­kre­ta­ra od­lo­ži za ko­ji mje­sec, ka­ko bi pro­na­šli ha­ri­zma­tič­ni­jeg kan­di­da­ta.
Neć­ka­li su se i am­ba­sa­do­ri Tan­za­ni­je i Pe­rua, ali su nji­ho­ve di­le­me ubr­zo ras­pr­ši­le vla­sti u Se­u­lu, ko­je su afrič­kim skep­ti­ci­ma upla­ti­le dva­de­se­tak mi­li­o­na do­la­ra po­mo­ći, dok je u Ju­žnu Ame­ri­ku sti­gao sjaj­ni, kon­cert­ni kla­vir. Na kon­cu, za Ban Ki­mu­na je gla­sa­lo 14 dr­ža­va, a jed­na čla­ni­ca Sa­vje­ta bez­bjed­no­sti, ko­ja ni­ka­da ni­je iden­ti­fi­ko­va­na, bi­la je uz­dr­ža­na.
Na dan ka­da je iza­bran za še­fa UN, u Nju­jor­ku je pa­da­la ozbilj­na ki­ša, pa se ci­ni­ci­ma uči­ni­lo pri­klad­nim to što je Ban za glav­ni po­li­tič­ki cilj svog ko­man­do­va­nja Uje­di­nje­nim na­ci­ja­ma iza­brao bit­ku pro­tiv glo­bal­nog za­gri­je­va­nja, na­da­ju­ći se da će bez­na­de­žno po­sva­đa­ne na­ro­de ši­rom svi­je­ta us­pje­ti da uje­di­ni bar oko op­stan­ka ci­vi­li­za­ci­je.
Ne­mo­gu­ća
mi­si­ja Ban Ki­mu­na
Isto­vre­me­no, bio je pod ve­li­kim pri­ti­skom pod­re­đe­nih, pa je Vi­ki­liks, ne­dav­no, ob­ja­vio po­ru­ku re­vi­zor­ke UN, Šve­đan­ke In­ge Brit Ahle­ni­jus, ko­ja mu je 2010. go­di­ne po­ru­či­la da se „pod nje­go­vim vođ­stvom svjet­ska or­ga­ni­za­ci­ja ras­pa­da i to­ne u ne­bit­nost”.
Mo­ral­ne pri­di­ke Šve­đan­ke, ko­ja se pret­hod­no ni­je pro­sla­vi­la kao dio si­ste­ma ko­ji su Uje­di­nje­ne na­ci­je po­sta­vi­le na Ko­so­vu, tek su dje­li­mič­no oprav­da­ne, jer su jav­ni na­stu­pi sa­mo ma­li dio po­sla ge­ne­ral­nog se­kre­ta­ra UN, su­o­če­nog sa tvr­dim i ne­po­pu­stlji­vim in­te­re­si­ma ve­li­kih si­la, sa­mo­lju­bi­vim iza­sla­ni­ci­ma ma­sov­nih ubi­ca i dik­ta­to­ra, te ne­pri­ja­telj­ski ras­po­lo­že­nim me­di­ji­ma.
Opis po­sla ge­ne­ral­nog se­kre­ta­ra UN, sa­dr­žan u 12. po­gla­vlju Po­ve­lje UN, od­mah na­vo­di na za­klju­čak da je nje­gov za­da­tak da oba­vi ne­mo­gu­ću mi­si­ju. To je po­sao ne­gdje iz­me­đu obič­nog se­kre­ta­ra i ge­ne­ral­nog di­rek­to­ra. Sva­ki po­ku­šaj da se u kan­ce­la­ri­ju u nju­jor­škom Za­li­vu kor­nja­ča une­se bi­lo ka­kav po­li­tič­ki ili ide­o­lo­ški stav na­i­ći će, bez di­le­me, na ozbilj­ne osu­de.
Jed­na­ko sna­žne pac­ke usli­je­di­će i uko­li­ko ste pre­vi­še skrom­ni ili ne pred­sta­vlja­te glas čo­vje­čan­stva na na­čin na ko­ji je to, ono­mad, či­nio Dag Ha­mar­šeld.
Pre­ma od­red­ba­ma 12. po­gla­vlja Po­ve­lje UN, po­sao ge­ne­ral­nog se­kre­ta­ra je da za­stu­pa sta­vo­ve naj­va­žni­jih ti­je­la svjet­ske or­ga­ni­za­ci­je, po­put Ge­ne­ral­ne skup­šti­ne, ili Sa­vje­ta bez­bjed­no­sti, a pri­tom ne smi­je da pri­ma in­struk­ci­je ni­jed­ne vla­de, te ni na ko­ji na­čin ne smi­je da pred­u­zi­ma po­te­ze ko­ji bi mo­gli na­ško­di­ti ugle­du UN.
Da ne­vo­lja bu­de ve­ća, Ame­ri­kan­ci sva­kom ge­ne­ral­nom se­kre­ta­ru od­mah sta­ve do zna­nja da se na­la­zi na nji­ho­voj te­ri­to­ri­ji, da su UN, u stva­ri, kre­a­ci­ja SAD, te da će Ame­ri­ka bi­ti ve­o­ma, ve­o­ma do­mi­nant­na u toj or­ga­ni­za­ci­ji.
Su­štin­ski, po­stu­pa­nje po pra­vi­li­ma slu­žbe uko­ri­če­ne svje­tlo­pla­vom bo­jom, i mno­go ha­ri­zma­tič­ni­je li­de­re od Ban Ki­mu­na bi br­zo sa­tje­ra­lo u ćor­so­kak. Dje­li­mič­no zbog to­ga, Ju­žno­ko­re­jac se tek po­sled­njih da­na ko­man­do­va­nja Uje­di­nje­nim na­ci­ja­ma dr­znuo da se iz­ja­sni o dva pi­ta­nja ko­ja su ga go­di­na­ma pro­go­ni­la.
Ko­nač­no, ali i da­lje pri­lič­no ne­u­bje­dlji­vo, iz­vi­nio se Ha­i­ća­ni­ma zbog 9.300 žr­ta­va ko­le­re, ko­ju su na to ostr­vo do­ni­je­li „pla­vi šle­mo­vi”, upu­će­ni na nje­ga ne bi li se bar ma­lo ubla­ži­le po­sle­di­ce ka­ta­stro­fal­nog ze­mljo­tre­sa.
Jed­na­ko bes­krv­no je go­vo­rio i o jed­nom od naj­ve­ćih skan­da­la Uje­di­nje­nih na­ci­ja po­sled­njih de­ce­ni­ja. Re­kao je da svjet­ska or­ga­ni­za­ci­ja ne­će po­ka­za­ti ni trun­ku sa­mi­lo­sti pre­ma pri­pad­ni­ci­ma mi­rov­nih sna­ga u Cen­tral­no­a­frič­koj Re­pu­bli­ci ko­ji su osum­nji­če­ni da su ma­sov­no si­lo­va­li ma­lo­ljet­ni­ce.
Či­ni se da je, do­du­še, sla­bo vi­dlji­vu, do­zu emo­ci­ja po­ka­zao je­di­no ka­da je u sep­tem­bru op­tu­žio Ru­si­ju da je, ope­ra­ci­jom va­zdu­šnih uda­ra, pot­ko­pa­la mi­rov­ne pre­go­vo­re, i pro­šle go­di­ne, ka­da je na­vu­kao gnjev Izra­e­la, na­vi­jev­ši da shva­ta fru­stra­ci­ju Pa­le­sti­na­ca po­sle „po­la vi­je­ka izra­el­ske oku­pa­ci­je”.
(RTS)


„Bok­ser­ska vre­ća” ve­li­kih si­la

Za mno­ge, bio je pred­vi­dljiv, uz­dr­žan i ne­ma­što­vit u su­da­ru sa sve po­di­je­lje­ni­jom svjet­skom po­li­tič­kom sce­nom, a na tra­ge­di­je, zlo­či­ne i pat­nje mi­li­o­na od­go­va­rao je sa­op­šte­nji­ma u ko­ji­ma je iz­ra­ža­vao „tu­gu” ili „šok”, bez smi­sle­ni­je ak­ci­je ko­ja bi usli­je­di­la.
Kao šef UN, po­vre­me­no je „te­ra­pe­ut­ski” dje­lo­vao na ve­li­ke si­le, ko­je su se oslo­ba­đa­le fru­stra­ci­ja op­tu­žu­ju­ći ga za sop­stve­ne, oči­gled­ne ne­u­spje­he. Ulo­gu „bok­ser­ske vre­će” pod­no­sio je sto­ič­ki, ne ža­le­ći se na pri­ti­ske za­pa­da ni is­to­ka.
Ju­žno­ko­rej­ski no­vi­na­ri pre­pri­ča­va­li su, svo­je­vre­me­no, da se mla­di Ban Ki­mun od­lu­čio za po­li­ti­ku kao ži­vot­ni po­ziv ka­da je, kao osam­na­e­sto­go­di­šnjak, iz ru­ku ta­da­šnjeg ame­rič­kog pred­sjed­ni­ka Džo­na Fic­dže­ral­da Ke­ne­di­ja do­bio na­gra­du u Se­u­lu.
„U ja­nu­a­ru se vra­ćam u Ko­re­ju. Sa pri­ja­te­lji­ma, pred­stav­ni­ci­ma lo­kal­nih za­jed­ni­ca i li­de­ri­ma raz­go­va­ra­ću o to­me na ko­ji na­čin, kao biv­ši ge­ne­ral­ni se­kre­tar UN, mo­gu da do­pri­ne­sem do­mo­vi­ni”, re­kao je Ban. U Ju­žnoj Ko­re­ji, ko­ju po­tre­sa ozbilj­na po­li­tič­ka kri­za, ne­ma­li broj lju­di sma­tra da je Ban pra­vi čo­vek za pred­sjed­ni­ka dr­ža­ve.
Ko­man­do­va­nje Uje­di­nje­nim na­ci­ja­ma pre­pu­šta Por­tu­gal­cu An­to­ni­ju Gu­te­re­su. Kao i 1953. go­di­ne, ka­da je Tin­gve Li mje­sto še­fa UN pre­da­vao ta­da ma­lo po­zna­tom Da­gu Ha­mar­šel­du, i Ban bi Gu­te­re­su bez ima­lo raz­mi­šlja­nja mo­gao re­ći: „Pre­da­jem ti u ru­ke naj­kom­pli­ko­va­ni­ji po­sao na svi­je­tu”.
(RTS)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"